Abamor Sade Yağ

Hakkımızda

Hacı Osman ABAMOR
1968 Gazete Reklamı

Abamor Ailesi, 1800’ li yıllardan bugüne Ticaret ve Çiftçilikle uğraşmaktadır.

Halâ devam etmekte olan bu alanların dışında 1900’ lü yılların başında bugünkü ismiyle; ‘’Tarihi Buzhane’’  o tarihlerde Abamor Buz Fabrikası, aile bünyesine kazandırılmıştır.

1934 yılında yapımına başlanan 1937 yılında faaliyete alınan Abamor Un Fabrikası, o tarihlerde bölgenin ilk ve tek tam teşekkürlü un fabrikası olarak üretim yapmıştır. Ve o yüzyılın sonuna kadar faaliyetini sürdürmüştür.

Ali ABAMOR'un sırasıyla; Ömer, Hacı Mehmet, Hacı Osman ve Ahmet adında olan oğulları, babalarından almış oldukları aile saygınlıklarını, ticaret hayatını ve ticaret ahlakını, ömürleri vefa ettiği sürece kendilerinden sonra gelen nesillere de maddi ve manevi birikimlerini aktarmaya devam etmişlerdir.

Bu bağlamda aile şirketine vermiş olduğu büyük maddi ve manevi katkılarıyla işleri zirveye taşıyan, ticari deha olan ailenin en büyük bireyi; Ömer Abamor, asker olarak katıldığı Çanakkale zaferinden döndükten sonra ticaret hayatına her ne kadar devam etsede, genç yaşta vefatı aile adına acı bir kayıp olmuştur.


Küçük yaşlardan beri abisinin yanında bulunan Hacı Osman dedemiz, Gümrük Hanında ki dükkanlarında başlamış olduğu ticari serüvenine, 1917 yılında giriştiği sade yağ işini de ekleyerek bir fiil 47 yıl sürdürmüştür. Daha sonrasında, Hacı Osman Bey’ in büyük oğlu olan; Sadık ABAMOR, 11 yıl sade yağ sektöründe faaliyet göstermiştir.

Hacı Sadık ABAMOR

Bulunduğu kuşağın yaşayan en son elçisi olan babamız Semih Abamor, abisinden aldığı bayrağı 41 yıl devam ettirmiştir. 41 yıllık ticaret ve sade yağ serüvenini, 4. Kuşak olan bizlere bırakmış olduğu tertemiz ve şerefli bir hikayenin öyküsünü, atalarımızdan almış olduğumuz maddi ve manevi birikimi, elimizden geldiği kadar devam ettirme ve daha ileri götürmenin çabası içerisindeyiz.

Hacı Semih ABAMOR

Bu bağlamda ABAMOR YAĞ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ’nin yüz yıllık ticaret hayatı devam ederken bunun yanında, hukuk ve arabuluculuk danışmanlık firması ORTAK ÇÖZÜM MERKEZİ (www.ortakcozum.org), enerji ve otomasyon alanında faliyet gösteren RENA ENERJİ ve OTOMASYON (www.renaenerji.com.tr) firması, ekilebilir arazileriyle tarım alanlarındaki pamuk,mısır, buğday,fıstık yetiştiriciliği yapmaktadır.

Farklı sektörlerde iştirak ettiğimiz iş kollarının, bölgemizin ve ülkemizin iş hacmine önemli bir ölçüde ivme kazandırmaktadır.


Vizyonumuz:
Abamor Sade Yağ, tarihi eşsiz lezzeti olan; Urfa Sade Yağını, layıkıyla Ulusal ve Uluslararası alanda temsil etmeyi, geleneksel üretimi hijyen ve çevre ruhu bilinci ile birleştirerek, tüm esnaflık değerlerinin özünü koruyarak, güvenilir bir firma olmanın sürekliliğini hedeflemektedir.

Misyonumuz:
Abamor Sade Yağ, Geleneksel Urfa Sade Yağ üretimine ve satışına farklı bir boyut kazandırarak, Urfa Sade Yağını Ulusal ve Uluslararası alanda tanıtmayı misyon edinmiştir.